VILNIAUS VARDO PAMINĖJIMAS

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1323 m. sausio 25 d. laiškas, kuriame paminėtas Vilnius. Latvijos valstybinio istorijos archyvo nuotr.

Sausio 27 dieną istorijos kabinete įvyko integruota istorijos, lietuvių literatūros, dailės ir muzikos pamoka, skirta Vilniaus vardo 699-osioms metinėms paminėti. Pamokoje dalyvavo III A ir IV D klasių mokiniai.

Istorijos mokytoja S. Astrauskienė priminė, kad Vilnius pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiške, parašytame 1323 metais sausio 25 dieną Hanzos miestų piliečiams, kuriuos  kvietė atvykti į Lietuvą.

Vėliau mokytojai ir mokiniai skaitė laiško fragmentus, juos komentavo, vertino jų svarbą Lietuvos integracijai į Europą ir šalies gerovei.

Dailės mokytoja M. Grigonytė priminė, kad paminklo Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui pamatuose įmūryta kapsulė su poeto Justino Marcinkevičiaus tai progai parašytu eilėraščiu „Nostra Vilna“ ir dailininko A. Žukausko sukurta moneta. Lietuvių kalbos mokytoja V. Pumputienė perskaitė eilėraštį, kuriame skambėjo šie – dabarčiai itin svarbūs – žodžiai:

bet svarbiausia įkurti ugnį

ir sergėt, kad jos neužpūstų

visi rytų vakarų vėjai

Mokytoja pakvietė ir paskatino mokinius šventinėmis dienomis aplankyti įžymiausias Vilniaus istorines vietas, dalyvauti renginiuose suvokiant, kokia laimė gyventi laikais, kai svarbiausia Vilniaus gatvė vadinama Gedimino prospektu, nes teisinga yra, kai vardas atspindi esmę.