- Šis renginys pasibaigė.
Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių“ 2021
2021-03-01 - 2021-03-31
Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių“ 2021
Kaip ir kasmet, 2021 m. kovo mėnesį Vilniaus „Židinio“ suaugusiųjų gimnazijoje buvo skiriamas didesnis dėmesys patyčių prevencijai bei emocinio raštingumo temai. Mokykla, kartu su daugeliu kitų Lietuvos mokyklų, dalyvavo Vaikų linijos kasmet organizuojamoje akcijoje „Sąmoningumo didinimo mėnuo „Be patyčių“.
Kovo mėnesį gimnazijoje buvo vedamos integruotos pamokos apie patyčių reiškinį ir jų žalą, taip pat klasės valandėlių metu auklėtojos skyrė daugiau dėmesio šiai temai. Informatikos mokytoja kartu su istorijos mokytoju organizavo pamokas apie elektronines patyčias – jų metu ne tik diskutavo apie tokių patyčių atpažinimą, teisines patyčių pasekmes, bet kartu su mokiniais atliko virtualų testą, kurio metu leido mokiniams pasitikrinti turimas žinias apie patyčias.
Istorijos mokytoja kartu su psichologijos mokytoja surengė pamoką „Patyčios sovietmečiu ir dabar: kas pasikeitė?“. Pamokos metu peržiūrėjo dokumentinio filmo apie patyčias sovietmečiu ištraukas bei su mokiniais pasikalbėjo, kas pasikeitė patyčių klausimu nuo tada, kai Lietuva atgavo nepriklausomybę. Vienas esminių skirtumų, kuris buvo atrastas – nepriklausomoje Lietuvoje apie patyčias garsiau kalbama ir yra į ką kreiptis pagalbos.
Lietuvių, etikos ir psichologijos mokytojos taip pat surengė pamoką mokiniams „Patyčios turi liautis“. Jos metu mokiniams buvo parodyta ištrauka iš garsaus lektoriaus Niko Vujičičiaus kalbos apie tai, kaip jis pats dėl savo išvaizdos patyrė patyčias ir kaip jis su jomis kovojo būdamas vaikas ir kaip tai daro dabar, būdamas suaugęs. Su mokiniais buvo sutarta, kad tokie žmonės, kurie randa vidinės stiprybės pasipriešinti agresoriams, yra pavyzdys, kuris gali įkvėpti, kai susiduri su smurtu.
Be to, sąmoningumo didinimo mėnesio proga, mėnesiui pasibaigus mokyklos psichologė surengė atvirą paskaitą mokytojams per Zoom „Mokinių pyktis: kaip kalbėtis?“. Joje sudalyvavo 47 mokytojai iš skirtingų mokyklų. Paskaitoje buvo pristatytas pykčio reiškinys, pakalbėta apie tai, kaip reaguoti į jį ugdymo įstaigoje bei pristatyti paprasti ir lengvai pritaikomi metodai, kuriuos galima naudoti kaip patogų įrankį, kalbantis su mokiniais apie pyktį – tiek individualiai, tiek su visa klase.
Patyčios nėra reiškinys, kuris gali dingti staiga, be pastangų. Tai suprasdama gimnazijos bendruomenė stengiasi žingsnis po žingsnio didinti sąmoningumą apie patyčių žalą bei taip plėsti mokinių (ir mokytojų) gebėjimą atpažinti smurto situacijas bei tinkamai joms pasipriešinti. Todėl sąmoningumo didinimo mėnesį „Be patyčių“ bus minimas, kaip kasmet, ir kitais metais.