Pranciškaus Skorinos metai

2022-uosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Pranciškaus Skorinos metais. „Židinio“ suaugusiųjų gimnazijoje P. Skorinos atminimui paminėti vyko mokyklinis projektas „500 metų pirmajai Vilniuje įkurtai spaustuvei bei pirmajai LDK išspausdintai P. Skorinos knygai“ (ilgalaikio projekto, skirto Vilniaus 700-osioms įkūrimo metinėms dalis). Mokiniai per lietuvių kalbos, istorijos bei dailės pamokas atliko įvairias kūrybines užduotis, o projektą  užbaigė integruota lietuvių kalbos, dailės bei istorijos pamoka, kurios metu mokiniai pristatė vaizdinę medžiagą apie P. Skorinos gyvenimą, jo darbų reikšmę, atminimo įamžinimą Vilniuje. Vėliau gimnazistai ir mokytojai dalyvavo edukacinėje programoje „Skorinos spaudos dirbtuvės“ Energetikos ir technikos muziejuje, kur susipažino su senąja spaudos technika, baltarusių menininkų Sviatlanos Petuškovos ir Andrejaus Šaporovo sukurtu P. Skorinos spaustuvėje naudotu spausdinimo presu ir šriftu – literomis, patys iš literų rinko bei spausdino žodžius ar frazes.

Projektas įtvirtino mokinių suvokimą, jog spausdintos knygos atsiradimas pakeitė Europos kultūrą – rašymas ir skaitymas, pažinimo siekimas tapo visuotine visuomenės vertybe, spausdintos knygos skleidė humanistines švietimo idėjas, o būtent Vilniuje išleistos P. Skorinos knygos prilygo geriausiems to laikotarpio Vakarų Europos poligrafijos pavyzdžiams (daug vinječių, užsklandų, papuoštos raižiniais, stilizuotas šriftas).