Loading Renginiai

« Visi renginiai

• Šis renginys pasibaigė.

Netradicinė pamoka Vilniaus universiteto senuosiuose rūmuose „Iš čia kylama į žvaigždes“ (VU rektorius Martynas Počobutas)

2023-04-17 - 2023-04-21

Edukacinės komisijos 250 – ąsias metines paminėjome surengę netradicinę pamoką Vilniaus universiteto senuosiuose rūmuose.

Edukacinė komisija – pirmoji švietimo ministerija Europoje, įkurta  Abiejų Tautų Respublikos seimo nutarimu 1773 metais, popiežiui panaikinus Jėzuitų ordiną, kuris iki tol vadovavo Abiejų Tautų Respublikos švietimui.

Edukacinės komisijos paskirtis – perimti iš Bažnyčios visą švietimą ir jį reformuoti bei šviečiant jaunimą atkurti kraštą. EK tikslai – visuotinis ir privalomas visų luomų vaikų mokymas, visuomenės pilietiškumo ir tautiškumo ugdymas. Edukacinė komisija įvedė gamtos ir tiksliųjų mokslų dėstymą, bendrojo lavinimo elementus sujungė su praktiniu žemės ūkio, amatų įgūdžių ugdymu, vietoj lotynų – gimtąją kalbą (vidurinėse ir aukštosiose mokyklose lenkų kalba), kūno kultūrą (vienas pirmųjų atvejų Europoje, kai valstybė ėmė sistemingai rūpintis fiziniu lavinimu mokykloje).

Centralizuotam mokyklų tinklui vadovavo Krokuvos ir Vilniaus universitetai. Pastarasis buvo pertvarkytas ir pavadintas LDK vyriausiąja mokykla.

Po Lenkijos ir Lietuvos valstybės antrojo padalijimo Edukacinės komisijos veikla sutriko. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vyriausioji mokykla 1796 metais tapo Vilniaus vyriausiąja mokykla, švietimui tvarkyti 1797 metais sudaryta Lietuvos Edukacinė komisija. 1803 metais jos funkcijas perėmė Imperatoriškasis universitetas (buvusi Vilniaus vyriausioji mokykla).

Edukacijos metu mokiniai grožėjosi J. Lelevelio salės skliautais ir freska, apžiūrėjo įspūdingiausią P. Smuglevičiaus salę, klausėsi įdomių gido pasakojimų Baltojoje salėje, gėrėjosi Vilniaus vaizdais astronomijos observatorijoje.

Vaikščiodami Bibliotekos, Arkadų, Observatorijos, M. K. Sarbievijaus kiemeliais bei aplankydami Šv. Jonų bažnyčią  aptarėme Lietuvoje vyravusius architektūros stilius: gotiką, renesansą, baroką, klasicizmą.

Edukacinės komisijos steigėjas LDK vicekancleris Jokimas Liutauras Chreptavičius sakė: „ Kokie piliečiai, tokia ir Tėvynė, kaip auklėjamas jaunimas, tokie yra ir piliečiai“.

Pradžia:
2023-04-17