Loading Renginiai

« Visi renginiai

• Šis renginys pasibaigė.

Edukacinė išvyka į Nacionalinį kraujo centrą

2023-11-13

Lapkričio 13 d. Vilniaus „Židinio“ gimnazijos III ir IV gimnazijos klasių mokiniai keliavo į Nacionalinio kraujo centro Vilniaus padalinį. Centro darbuotojos papasakojo, jog norint perpilti pacientui kraują, šis turi nukeliauti ilgą pasiruošimo kelią. Kraujo donorystė – socialinis reiškinys, kai žmogus (kraujo donoras) savanoriškai suteikia savo kraujo saugojimui kraujo banke, kad šis kraujas vėliau būtų panaudotas kraujo perpylimui arba tiesioginiam perpylimui esant skubiam atvejui.

Išvykos metų mokiniai sužinojo pagrindinius faktus apie kraują duodančius žmones: kokio jie turi būti amžiaus, svorio, kokių ligų negali turėti bei kaip dažnai gali duoti kraujo.

Nacionalinio kraujo centro duomenimis kasdien Lietuvoje kraujo reikia 200 žmonių. Kad užtikrinti kraujo ir jo komponentų poreikį būtina, kad į didžiuosiuose miestuose esančius kraujo centrus kasdien ateitų ir kraujo duotų per 400 donorų. Vien sostinėje, kad ligoninės nejaustų kraujo stygiaus reikia, kad Nacionaliniame kraujo centre kasdien kraujo duotų daugiau nei 150 donorų.

Duodantiems kraujo žmonėms skatinama kraujo ląstelių regeneracija, kamieninių ląstelių sintezė, o tai skatina audinių atsinaujinimo procesus. Po didesnių nukraujavimų donorai turi didesnę tikimybę išgyventi, nei kraujo neduodantys žmonės. Kraujo donorystė trukdo geležies kaupimuisi. Taip pat kraujo dovanojimas gali sumažinti pavojų širdies ligomis sergantiems žmonėms ir paskatinti raudonų kraujo ląstelių atsinaujinimą. Paaukodami kraujo, donorai efektyviai sudegina apytiksliai 650 kalorijų.

Mokiniai aplankė procedūrinį kabinetą, kuriame imamas pacientų kraujas. Vėliau jie aplankė laboratorijas, kuriose kraujas laboratoriniais prietaisais yra kruopščiai tiriamas, taip pat sužinojo, kodėl permanentinis makiažas ir tatuiruotės gali pabloginti kraujo kokybę, ir pamatė labai pažangų aparatą, kuriuo per 3,5 val. galima nuodugniai ištirti net 552 kraujo mėginius. Per šią išvyką mokiniai išgirdo ne tik įdomių faktų, bet ir paplitusių mitų. Pavyzdžiui, žmonės dažnai sako, kad labiausiai trūksta ketvirtos kraujo grupės, tačiau tai yra netiesa. Nors ji ir yra rečiausia, dažniausiai trūksta pirmos ir antros kraujo grupių todėl, kad daugiausia žmonių jas turi. Įdomu ir tai, kad žmonės daug kraujo aukoja prieš šv. Kalėdas, o vėliau sausio mėnesį bei vasarą donorų skaičius labai sumažėja. Centras kviečia daryti gerus darbus ne tik prieš didžiąsias žiemos šventes, bet ir po jų bei vasarą, nes tada kraujo labiausiai trūksta. Kraujo duoti galima stacionariuose padaliniuose arba mobilių akcijų metu.

Mokiniai suprato, kokį svarbų darbą atlieka Nacionalinis kraujo centras ir sužinojo, kodėl centras visuomet laukia naujų kraujo donorų.

Data:
2023-11-13