EKSKURSIJA Į LITERATŪRINĮ ALEKSANDRO PUŠKINO MUZIEJŲ
2008.10.30

Ekskursijos dalyviai: Vilniaus ,,Židinio“ SVM 10-12 kl. moksleiviai
Ekskursijos tikslai ir uždaviniai
Supažindinti moksleivius su poeto A. Puškino biografija ir kūrybine veikla, jo kūrybiniais ir biografiniais ryšiais su Lietuva .

Mokinių įspūdžiai

Išlipus iš autobuso Markučiuose prieš mus atsivėrė nuostabus vaizdas: į aukštą kalną, nubarstytą auksiniais lapais, vedė balti akmeniniai laiptai, o pačiam viršuje matėsi senovinis medinis pastatas.
          Nuotaika tapo pakilesnė, visi pritilome, kad nesuardytume romantiško neįprasto ir reikšmingo įspūdžio.Užlipus į kalną, įėjom į muziejų.
          Ekskursijos vadovė mums papasakojo apie pagrindinius poeto gyvenimo momentus.Mes plačiau susipažinome su metais, kuriuos poetas praleido Carskoje Selo licėjuje, tremtyje, Rusijos pietuose, Michailovskojėje, Boldine, apie vedybas su pirmąja Maskvos gražuole Natalija Gončarova, poeto dvikovą ir mirtį, o taip pat apie Aleksandro Puškino kūrybinius ir biografinius ryšius su Lietuva .Būvo įdomu sužinoti, kad literatūrinis A. Puškino muziejus įkurtas buvusio Markučių dvaro gyvenamajame name,o tap pat apie jo įsteigimo istoriją.
Markučiai istoriniuose šaltiniuose minimi nuo XIV a., kai jie priklausė didiesiems Lietuvos kunigaikščiams ir įvairioms didikų giminėms: Kiškoms, Čapskiams, Chodkevičiams bei jų dvarų valdytojams ir nuomininkams.
          1867 m. Markučius nupirko generolas inžinierius Aleksejus Melnikovas ir čia pastatydino medinį dviejų aukštų vasarnamį.1875 m. A. Melnikovo dukrai ištekant už gvardijos poručiko Vasilijaus Moškovo, Markučių dvarą su jam priklausiusiais 270 ha žemės A. Melnikovas atidavė dukteriai kaip kraitį.1877 m. pora išsiskyrė.1880 m. Sankt Peterburge Varvara susipažino su poeto A. Puškino jaunesniuoju sūnumi Grigorijumi Puškinu.1899 m. Grigorijus ir Varvara Puškinai, pardavę Michailovskojė dvarą Rusijos Imperatoriškajai Akademijai, persikėlė gyventi į Markučius. Čia jie atsivežė ir kai kuriuos asmeninius poeto A. Puškino daiktus. Namą, kuris iki to laiko buvo vasarnamis, Puškinai pritaikė gyventi ir žiemą.
          Grigorijus Puškinas mirė 1905 m., Varvara Puškina - 1935 m. Prieš mirtį ji paliko testamentą, kuriame rašė, kad Markučių sodybos gyvenamasis namas negali būti parduotas ar išnuomotas, kad čia turi būti saugomas didžiojo poeto A. Puškino atminimas ir kad Markučių sodyba visuomet turi tarnauti kultūros ir švietimo tikslams. 1940 metais buvo nuspręsta Markučiuose įkurti muziejų, kuris 1948 metais atvėrė duris lankytojams.
          Apžiūrėję muziejų, mes dar ilgai vaikštinėjom auksiniais lapais nuklotais senojo parko takeliais, pastovėjome prie dvaro šeimininkų Grigorijaus ir Varvaros Puškinų kapų, grožėjomes nuostabiais vaizdais, atsiveriančiais nuo aukštumos: rudenejančiomis Belmonto kalvomis, įspūdingais Vilnelės vingiais, tvenkinių ramybe...

metodininkė J. Lebedeva
.